• امروز : پنج شنبه - ۹ تیر - ۱۴۰۱
  • برابر با : 1 - ذو الحجة - 1443
  • برابر با : Thursday - 30 June - 2022

سرخط اخبار

جشن‌ بزرگ دهه ولایت در یکی از خیابان‌های اصلی شهرری برگزار می‌شود/ ممنوعیت استفاده از دستگاه صوت توسط هیئات در مراسم مسلمیه حجت الاسلام قاضی‌عسکر: امکانات رفاهی برای زائران و گردشگران در حرم شاه‌عبدالعظیم(ع) فراهم شود سارقان تجهیزات شهری ری بازداشت شدند کسبه نمونه شهرری تقدیر شدند انهدام باند ۸ نفره سارقان منزل در شهرری توافق بنیاد مسکن با دو وزارتخانه برای ساخت مسکن ارزان در شهرری بازدید عضو هیات رئیسه شورای شهر تهران و رئیس شورای اسلامی شهرستان ری از بخش کهریزک + ویدئو کهریزک و درگیری ناتمام با طلای کثیف جریمه ۱۱ میلیارد ریالی برای قاچاق در شهرری مراقبت لاروی پشه آنوفل، ناقل بیماری مالاریا در شهرستان ری انجام شد دستگیری سارقان تلفن همراه در شهرری سارقان ترانس برق فشار قوی قلعه نو دستگیر شدند زباله فروش‌های باقرشهر جمع‌آوری شدند زورگیر محدوده امین آباد شهرری کمتر از ۱۲ ساعت پس از سرقت دستگیر شد فرماندار ری: تا شرایط آرمانی بهبود محیط زیست در این شهرستان فاصله داریم کشف محموله قاچاق به ارزش ۱۲۰ میلیارد ریال در شهرستان ری زورگیران قداره کش با تیر پلیس ری زمین‌گیر شدند بلوار شهید طهرانی مقدم (جاده سایت)کهریزک افتتاح و به بهره برداری رسید  فرماندار ری: افتخار ما امانتداری امام خمینی (ره) است واکسیناسیون تکمیلی فلج اطفال برای کودکان غیر ایرانی شهرستان ری

نماینده مجلس: فرصت کم‌نظیری برای احیای آثار تاریخی شهرستان ری خلق شده‌است

  • کد خبر : 15793
  • 09 خرداد 1401 - 8:20
نماینده مجلس: فرصت کم‌نظیری برای احیای آثار تاریخی شهرستان ری خلق شده‌است
نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس با اشاره به توجه ویژه اعضای شورای اسلامی شهر، مدیریت شهری و شهردار منطقه ۲۰ تهران به میراث فرهنگی گفت:ا کنون فرصتی بی بدیل در ری خلق شده اما متاسفانه بودجه تخصیص داده شده به آثار تاریخی بسیار محدود است.

سید علی یزدی خواه در جلسه هم اندیشی آثار میراثی، صنایع دستی و گردشگری ری با اشاره به ضرورت دعوت از وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی برای بازدید و بررسی وضعیت آثار تاریخی ری، افزود: به منظور دستیابی به نتایج خوب در احیای آثار تاریخی و توسعه صنایع دستی، می بایست اهداف این بازدید از جمله ساختار و وضعیت نگهداری آثار تاریخی، فعالان عرصه گردشگری و تفاهم نامه بین سازمان های ذیربط بررسی و مشخص شود.

وی تعامل با مسئولان استانی و محلی و استفاده از ظرفیت سازمان های ذیربط  برای دستیابی به یک الگوی واحد در طراحی و بهسازی آثار تاریخی را مهم خواند.

چشمه علی به یک اثر جهانی تبدیل شود

مدیر کل اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان تهران نیز  در این جلسه با بیان اینکه ظرفیت های گردشگری و مذهبی شهرری از جمله وجود آثار تاریخی، امامزاده ها و بقاع متبرکه در جذب گردشگر به ویژه از کشورهای اسلامی موثر است و نگاه ویژه تری را می طلبد گفت: با تلاش های انجام شده پیش بینی می شود با انجام زیرساخت های اولیه پایگاه میراث فرهنگی ری در تپه میل در شهریور ماه سال جاری افتتاح شود.

پرهام جانفشان با بیان اینکه سالانه از منابع ملی بودجه ای به آثار میراثی تعلق می گیرد افزود: تصمیم داریم چشمه علی را به یک اثر جهانی تبدیل کنیم و در همین راستا و با توجه به اینکه طرح مصوبی برای این مکان تاریخی وجود ندارد تعامل و پیگیری سازمان های ذیربط ضروری است.

وی با بیان اینکه اعتباری برای بهسازی دژ رشکان در نظر گرفته شده است گفت: در چند سال گذشته اقداماتی در این راستا انجام شده ولی متاسفانه به واسطه وجود برخی معضلاتی در پیرامون این اثر باستانی، آسیب هایی به آن وارد شده است.

مدیر کل اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان تهران ضمن تاکید بر تشکیل کارگروهی متشکل از سازمان های دخیل در این حوزه را برای پیگیری ساماندهی آثار تاریخی ری، ساماندهی و اجرای طرح های توسعه ای اطراف بقعه بی بی شهربانو، تبدیل کارخانه سیمان ری به موزه صنعت و تبدیل مکانی در اطراف آثار تاریخی به عنوان موزه ری را مهم عنوان کرد.

جانفشان تعیین مکانی دائمی یا فصلی برای برپائی بازاچه صنایع دستی در شهرری با همکاری شهرداری منطقه ۲۰ با هدف رونق کسب و کار و ایجاد اشتغال برای هنرمندان را ضروری برشمرد و افزود: استفاده از ظرفیت مجموعه ایوان ری برای برپائی نمایشگاه صنایع دستی قابل تامل است.

 برای ساماندهی آثار تاریخی تعامل و همکاری سازمان های تخصصی ضروری است

شهردار منطقه نیز  با اشاره به نگاه مثبت شورای شهر تهران به حوزه گردشگری، گفت: با توجه به بازدیدهای اعضای شورای شهر به ویژه کمیسیون فرهنگی، نگاه تخصصی به ظرفیت های شهرری و اهمیت احیای آثار تاریخی و گردشگری ری معطوف شده است.

سید محمد ناظم رضوی  با بیان اینکه در پهنه چشمه علی، دژ رشکان، بی بی شهربانو و کارخانه قدیم سیمان ری ظرفیت خوبی برای گردشگری وجود دارد که برای هر کدام کد پروژه تعریف شده است گفت: در راستای ضرورت حفظ و نگهداری آثار تاریخی و هویت فرهنگی و مذهبی ری و رونق فعالیت های گردشگری، ستاد مدیریت حفظ و نگهداری و بهره برداری از آثار تاریخی با حضور مسئولان سازمان میراث فرهنگی و آستان حضرت عبدالعظیم(ع) تشکیل شده است.

وی با اشاره به اهمیت نگاه ویژه به ظرفیت های ری و رفع چالش های پیش رو برای ساماندهی حوزه گردشگری، افزود: با توجه به اینکه شهرداری بودجه عمومی دارد و می بایست در  موارد خاص استفاده شود، برای ساماندهی آثار تاریخی تعامل و همکاری سازمان های تخصصی ضروری است.

ناظم رضوی با بیان اینکه  وضع موجود در محدوده چشمه علی زیبنده این اثر تاریخی نیست اضافه کرد: برای ساماندهی این محدوده، جنبه های تخصصی و حقوقی وجود دارد که نیازمند همکاری میراث فرهنگی است.

وی ایجاد چشم اندازی مناسب برای بهره برداری از آثار تاریخی و جذب گردشگر را ضروری عنوان کرد و اظهار داشت: اقدامات خوبی با همکاری سازمان نوسازی شهر تهران برای آزادسازی و الحاق املاک مجاور چشمه علی صورت گرفته و برای ایجاد پهنه تاریخی نیازمند تعامل ادارات ذیربط هستیم.

وی افزود: اقدام راهبردی برای آزادسازی در ضلع شمال شرق محوطه چشمه علی و اتصال این محدوده به میدان صفائیه و در ادامه آزادسازی در ضلع جنوب و پیوستگی آن به کارخانه قدیم سیمان ری موجب ایجاد پهنه گردشگری و تسهیل دسترسی گردشگران خواهد شد.

ساماندهی آثار تاریخی با تغییر مدیریتی دچار وقفه نشود

ناظم رضوی با تاکید بر اینکه اقدامات انجام شده برای ساماندهی آثار تاریخی می باست نهادینه شود و با تغییر مدیریتی دچار وقفه نشود بیان کرد: پیشنهاد این منطقه آنست که در منطقه ۲۰ و چند منطقه ای که از نظر وجود آثار تاریخی حائز اهمیت هستند با موافقت شورای شهر حوزه ای به عنوان گردشگری و میراث فرهنگی تشکیل شود.

شهردار منطقه اظهار داشت: ساماندهی محوطه های میراث فرهنگی و تاریخی ری، تعیین وظایف هر یک از سازمانهای ذیربط به ویژه شهرداری و میراث فرهنگی برای احیای آثار تاریخی، بررسی مکان هایی از جمله باغ ظهیر، باغ ملک، قلعه گبری و ایوان ری برای احداث موزه ری، مسقف کردن بازار قدیم ری، امکان تخصیص زمین در اطراف حرم حضرت عبدالعظیم (ع) برای ساخت هتل و بهره مندی از ظرفیت خیابان مدرس در صورت تبدیل به پیاده راه به عنوان محلی برای استقرار بازارچه صنایع دستی و ثبت ملی برخی مراسم ویژه در شهرری را از جمله ظرفیت های موجود در ری برای جذب گردشگر است.

لینک کوتاه : https://sedayerey.ir/?p=15793

ثبت دیدگاه

قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.