موافقت معاون آبفای وزارت نیرو با طرح انتقال آب از سد ماملو به بخش قلعه نو
موافقت معاون آبفای وزارت نیرو با طرح انتقال آب از سد ماملو به بخش قلعه نو

جلسه بررسی و طرح مشکلات تامین آب شرب و کشاورزی بخش قلعه نو با حضور تقی زاده خامسی معاون آب و آبفای وزارت نیرو، سید فرید موسوی نماینده مردم تهران- ری- شمیرانات- اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی، علیرضا صادقی بخشدار قلعه نو و با حضور نمایندگان مالکین و شورای کشاورزان بخش قلعه نو در محل وزارت نیرو برگزار گردید.

در این جلسه که در راستای پیگیری مصوبات بازدید و نشست هفته گذشته سید فرید موسوی نماینده مجلس شورای اسلامی از سطح بخش قلعه نو برگزار گردید، مشکلات مربوط به وضعیت تامین آب شرب و کشاورزی روستاهای تابعه بخش قلعه نو مطرح و در خصوص رفع آنها تصمیماتی اتخاذ گردید.
مباحث مربوط به حریم و استفاده از حق آبه نهر قوام السلطنه (سرخه حصار) و معضلات بوجود آمده برای مالکین و ذینفعان مجاور نهر و نیز مشکلات مربوط به تامین آب شرب و کشاورزی جهت استفاده ساکنین روستاها و کشاورزان از جمله موضوعات مهم مطرح شده در این جلسه بوده است.
بخشدار قلعه نو در این جلسه ضمن تقدیر از مساعدت و پیگیری های مُجدانه  دکتر موسوی در راستای حل مشکلات روستاهای سطح شهرستان ری، در دسترس بودن آب شرب مناسب و با کیفیت را یکی از حقوق بدیهی شهروندان در هر نقطه از کشور دانست. وی با اشاره به اهمیت موضوع تامین آب مورد نیاز جهت مصارف کشاورزی گفت: با توجه به این که بر اساس آمار موجود، بخش قلعه نو درحال حاضر قطب تولید گندم و ذرت علوفه ای در سطح استان تهران میباشد، میبایست تمهیدات ویژه ای جهت تامین میزان آب مورد نیاز زمینهای کشاورزی و زراعی در سطح این منطقه اندیشیده شود و با اجرای طرح های توسعه ای در بخش تامین و انتقال آب، شرایط لازم جهت افزایش میزان تولید محصولات استراتژیکی مانند گندم، جو و ذرت در سطح منطقه بیش از پیش مهیا گردد. صادقی در ادامه به مشکلات کمبود، افت فشار و قطعی های مکرر و طولانی مدت آب شرب به ویژه در فصول گرم سال در روستاهای بخش قلعه نو اشاره و بیان کرد: با توجه به گسترش روزافزون مساحت و جمعیت روستاها، قدیمی و فرسوده بودن شبکه انتقال آب و نیز جمعیت بالا اتباع و مهاجرین ساکن در روستاها و عدم محاسبه آنها در تخصیص سرانه ها، بهترین راه حل موجود انتقال و تخصیص سهمیه آب از دیگر منابع مانند سد ماملو به عنوان نزدیکترین منبع بزرگ ذخیره و تامین آب به منطقه قلعه نو میباشد.
لازم به ذکر است در پایان این جلسه و با موافقت معاون امور آب و آبفای وزارت نیرو مقرر گردید تا با تشکیل جلسه ای در محل فرمانداری ویژه شهرستان ری و با حضور معاون استاندار و فرماندار شهرستان ری، رئیس اداره آب و فاضلاب استان تهران، بخشدار قلعه نو و دیگر مسئولان مربوطه، موضوع انتقال آب از سد ماملو به بخش قلعه نو بررسی کارشناسی و تصمیمات لازم در راستای اجرای آن اتخاذ گردد.