تشریح فعالیت های اداره ثبت احوال  شهرستان ری بمناسبت هفته ثبت احوال
تشریح فعالیت های اداره ثبت احوال  شهرستان ری بمناسبت هفته ثبت احوال

فعالیت های اداره ثبت احوال شهرستان ری تشریح شد.

” زهرا شیبانی”، مدیر اداره ثبت احوال شهرستان ری به مناسبت هفته ثبت احوال در گفتگویی به تشریح برخی از اقدامات این اداره در خدمت رسانی به مردم پرداخت.
سوم تا دهم دی ماه به عنوان هفته ثبت احوال نامگذاری گردیده است.
مدیر اداره ثبت احوال شهرستان ری با اشاره به تاریخچه تاسیس این سازمان در ۱۰۱ سال پیش گفت: ثبت وقایع و اتفاقات مهم در زندگی بشر از ضروریاتی بوده که در آن زمان مورد توجه متولیان قرار گرفته و با راه اندازی این اداره نسبت به این مهم اقدام نموده اند چرا که ثبت وقایع حیاتی از مهمترین منابع برنامه ریزی های اقتصادی، فرهنگی و آموزشی جوامع است و از ضروریات هردولتی، داشتن اطلاعات و آمار جمعیتی کشور است.
وی ادامه داد: اکنون با گذشت ۱۰۱سال از تلاش همکاران با داشتن آرشیو الکترونیکی اسناد هویتی و صدور کارت هوشمند ملی ثبت احوال نهادی پیشرو در دولت الکترونیک محسوب میشود و درگاه خدمات سایر سازمانها به شهروندان عزیز بر پایه کارت هوشمند ملی صورت می پذیرد.
شیبانی افزود: امروزه ثبت احوال با داشتن آرشیو اسناد الکترونیکی خدمات به شهروندان را تسریع و تسهیل نموده است.
مدیر اداره ثبت احوال شهرستان ری تصریح کرد: در سال های اخیر در امرقضا زدایی و عدم مراجعه شهروندان به مراجع قضایی، ثبت احوال امکان تغییر نام اشخاص را بر اساس دستوالعمل صادره سازمان فراهم نموده است.
وی ثبت وقایع حیاتی همچون ولادت و فوت در کمترین زمان ممکن، ارایه خدمات صدور کارت ملی هوشمند، درخواست تغییر نام و یا نام خانوادگی براساس آیین نامه های موجود را از جمله اقدامات این اداره برشمرد و گفت: شهروندان بایستی طبق قانون حداکثر ظرف مدت ۱۵ روز نسبت به اعلام ولادت فرزندخود و در مدت ۱۰ روز نیز نسبت به اعلام وفات بستگان خود اقدام‌نمایند.
رییس اداره ثبت احوال شهرستان ری واگذاری برخی امور به بخش خصوصی از طریق دفاتر پیشخوان دولت و همچنین بارگذاری برخی از خدمات از طریق درگاه الکترونیکی سازمان ثبت احوال با توجه به وجود آرشیو اسناد الکترونیکی خدمات از جمله اقدامات در جهت سهولت دسترسی شهروندان به خدمات این سازمان عنوان کرد و گفت: ثبت نام کارت هوشمند، اعلام تغییر نشانی و کدپستی محل سکونت،اعلام مدارک پیداشده،درخواست انتخاب نام، درخواست گواهی فوت و صدور شناسنامه در کنار امکان رهگیری خدمات از دیگر خدمات این سازمان است.
شیبانی کسب رتبه نخست در رضایتمندی عمومی از عملکرد دستگاههای اجرایی و همچنین عنوان برتر در حوزه خدمات اختصاصی در جشنواره شهید رجایی در سال جاری را حاکی از عملکرد مطلوب کارکنان این سازمان در خدمت به هموطنان یاد کرد و فرارسیدن هفته ثبت احوال را به آنان تبریک گفت.
به گفته مدیر اداره ثبت احوال شهرستان ری، تجدید میثاق با آرمانهای امام ( ره) و شهدا، برپایی مسابقات ورزشی و بازدید از اماکن تاریخی ری نیز از جمله برنامه های پیش بینی شده به مناسبت هفته ثبت احوال برای کارکنان این اداره است.